Dinwiddie County Airport (PTB)
Dinwiddie County Airport (PTB)
PTB
Dinwiddie County Airport (PTB)
Petersburg, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PTB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-30-26.6000W/37-11-01.5000N -77.507389/37.183750 (Estimated) |
| Elevation | 193 ft / 58.83 m (Surveyed) |
| Land | 724 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Petersburg, VA |
| Location | Dinwiddie County, VA |
| Magnetic Variation | 08W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PTB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 193.00 ft | 190.00 ft |
| Coordinates | 37.179271N / 77.512019W | 37.189332N / 77.500329W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 3061 x 50 ft (933 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 186.00 ft | 186.00 ft |
| Coordinates | 37.185723N / 77.513190W | 37.179997N / 77.505499W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*OLD THLD MARKINGS VSBL ON RY. |
Basic , Poor Condition
*MARKINGS BADLY FADED, PREVIOUS RY MARKINGS SHOWING THROUGH. |
| REIL | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 15 x 25 ft (5 x 8 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*& H2/H3/H4/H5/H6 - HELIPAD MARKINGS SOLID WHITE; NO DESIGNATION. |
Runway H2
| Dimensions | 15 x 25 ft (5 x 8 m) |
| Surface | CONC-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Runway H3
| Dimensions | 15 x 25 ft (5 x 8 m) |
| Surface | CONC-G |
| H3 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Runway H4
| Dimensions | 15 x 25 ft (5 x 8 m) |
| Surface | CONC-G |
| H4 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Runway H5
| Dimensions | 15 x 25 ft (5 x 8 m) |
| Surface | CONC-G |
| H5 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Runway H6
| Dimensions | 15 x 25 ft (5 x 8 m) |
| Surface | CONC-G |
| H6 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Poor Condition |
- HELICOPTERS USE CONC HELIPADS TO PARK OR REFUEL.
- GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU PCT CLEARANCE DELIVERY.
- RWY 14/32 GROSS WEIGHT LIMITED BY ARPT OPERATOR TO 4000 LBS. SINGLE WHEEL GEAR.
- HELICOPTERS APCH PARALLEL TO RY 05/23 & TRANSITION PERPENDICULAR TO RY 05/23 TO HELIPADS ON NE CORNER OF APRON.
- ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT.
- PRIOR TO 1959