Harry P Williams Memorial Airport (PTN)
Harry P Williams Memorial Airport (PTN)
PTN
Harry P Williams Memorial Airport (PTN)
Patterson, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PTN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-20-20.3230W/29-42-34.3670N -91.338979/29.709546 (Estimated) |
| Elevation | 9 ft / 2.74 m (Surveyed) |
| Land | 488 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Patterson, LA |
| Location | St Mary Parish, LA |
| Magnetic Variation | 01E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PTN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04W/22W
| Dimensions | 4500 x 100 ft (1372 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| 04W | 22W | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Coordinates | 29.704423N / 91.343864W | 29.711597N / 91.332329W |
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway 06/24
| Dimensions | 5399 x 150 ft (1646 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 7.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 29.707007N / 91.347009W | 29.714630N / 91.332416W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |