Atkinson Municipal Airport (PTS)
Atkinson Municipal Airport (PTS)
PTS
Atkinson Municipal Airport (PTS)
Pittsburg, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PTS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-43-52.1000W/37-26-58.1000N -94.731139/37.449472 (Estimated) |
| Elevation | 950 ft / 289.56 m (Surveyed) |
| Land | 742 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Pittsburg, KS |
| Location | Crawford County, KS |
| Magnetic Variation | 02E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 946.00 ft | 922.00 ft |
| Coordinates | 37.443124N / 94.736331W | 37.451558N / 94.727502W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 932.00 ft | 926.00 ft |
| Coordinates | 37.458436N / 94.732241W | 37.443569N / 94.728901W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |