Heritage Field Airport (PTW)
Heritage Field Airport (PTW)
PTW
Heritage Field Airport (PTW)
Pottstown, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PTW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-33-24.2000W/40-14-22.4000N -75.556722/40.239556 (Estimated) |
| Elevation | 308 ft / 93.88 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Pottstown, PA |
| Location | Montgomery County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3371 x 75 ft (1027 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 307.00 ft | 303.00 ft |
| Coordinates | 40.239088N / 75.562727W | 40.240038N / 75.550716W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |