Paulding Northwest Atlanta Airport (PUJ)
Paulding Northwest Atlanta Airport (PUJ)
PUJ
Paulding Northwest Atlanta Airport (PUJ)
Atlanta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PUJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-56-26.2300W/33-54-43.3550N -84.940619/33.912043 (Estimated) |
| Elevation | 1289 ft / 392.89 m (Estimated) |
| Land | 630 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Atlanta, GA |
| Location | Paulding County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5505 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1289.00 ft | 1282.00 ft |
| Coordinates | 33.916642N / 84.947822W | 33.907444N / 84.933417W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |