Platteville Municipal Airport (PVB)
Platteville Municipal Airport (PVB)
PVB
Platteville Municipal Airport (PVB)
Platteville, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PVB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-26-39.8000W/42-41-21.7000N -90.444389/42.689361 (Estimated) |
| Elevation | 1025 ft / 312.42 m (Surveyed) |
| Land | 533 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Platteville, WI |
| Location | Grant County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3599 x 75 ft (1097 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 999.00 ft | 1022.00 ft |
| Coordinates | 42.685791N / 90.451168W | 42.689465N / 90.438744W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 3999 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1023.00 ft | 1021.00 ft |
| Coordinates | 42.695399N / 90.448166W | 42.686428N / 90.439600W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |