Provincetown Municipal Airport (PVC)
Provincetown Municipal Airport (PVC)
PVC
Provincetown Municipal Airport (PVC)
Provincetown, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PVC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-13-14.6000W/42-04-20.2000N -70.220722/42.072278 (Estimated) |
| Elevation | 8 ft / 2.44 m (Surveyed) |
| Land | 310 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Provincetown, MA |
| Location | Barnstable County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PVC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3502 x 100 ft (1067 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 8.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 42.069830N / 70.226280W | 42.074735N / 70.215190W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | Yes |