Hampton Roads Executive Airport (PVG)
Hampton Roads Executive Airport (PVG)
PVG
Hampton Roads Executive Airport (PVG)
Norfolk, VA
Latest photos of Hampton Roads Executive Airport (PVG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PVG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-26-55.8000W/36-46-48.5000N -76.448833/36.780139 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 511 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Norfolk, VA |
| Location | Chesapeake County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3525 x 70 ft (1074 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 36.776335N / 76.449543W | 36.785905N / 76.447724W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 10/28
| Dimensions | 4057 x 70 ft (1237 x 21 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 18.00 ft |
| Coordinates | 36.779530N / 76.455922W | 36.779061N / 76.442081W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |