Provo Municipal Airport (PVU)
Provo Municipal Airport (PVU)
PVU
Provo Municipal Airport (PVU)
Provo, UT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PVU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-43-24.1000W/40-13-09.1000N -111.723361/40.219194 (Estimated) |
| Elevation | 4497 ft / 1370.69 m (Surveyed) |
| Land | 869 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Provo, UT |
| Location | Utah County, UT |
| Magnetic Variation | 12E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CDC - Cedar City |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PVU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B U 05/2005 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 8599 x 150 ft (2621 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4497.00 ft | 4493.00 ft |
| Coordinates | 40.230210N / 111.732442W | 40.210692N / 111.715134W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 6614 x 150 ft (2016 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 12° |
| Physical elevation | 4494.00 ft | 4492.00 ft |
| Coordinates | 40.226432N / 111.720385W | 40.208661N / 111.725214W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway H1
| Dimensions | 40 x 40 ft (12 x 12 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |