Hale County Airport (PVW)
Hale County Airport (PVW)
PVW
Hale County Airport (PVW)
Plainview, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PVW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-43-02.4100W/34-10-05.3300N -101.717336/34.168147 (Estimated) |
| Elevation | 3374 ft / 1028.40 m (Surveyed) |
| Land | 600 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Plainview, TX |
| Location | Hale County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PVW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5997 x 100 ft (1828 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 3373.00 ft | 3366.00 ft |
| Coordinates | 34.162400N / 101.725922W | 34.172830N / 101.710578W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS EXTREMELY FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS EXTREMELY FADED. |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3372.00 ft | 3372.00 ft |
| Coordinates | 34.173034N / 101.720379W | 34.164862N / 101.711538W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |