Mc Gregor Executive Airport (PWG)
Mc Gregor Executive Airport (PWG)
PWG
Mc Gregor Executive Airport (PWG)
Waco, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PWG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-18-59.5000W/31-29-05.7000N -97.316528/31.484917 (Estimated) |
| Elevation | 592 ft / 180.44 m (Surveyed) |
| Land | 800 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Waco, TX |
| Location | Mc Lennan County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PWG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3484 x 55 ft (1062 x 17 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 568.00 ft | 568.00 ft |
| Coordinates | 31.479393N / 97.317775W | 31.486291N / 97.310021W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 5501 x 75 ft (1677 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 590.00 ft | 566.00 ft |
| Coordinates | 31.493793N / 97.318341W | 31.478673N / 97.318033W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |