Centre-piedmont-cherokee County Regional Airport (PYP)
Centre-piedmont-cherokee County Regional Airport (PYP)
PYP
Centre-piedmont-cherokee County Regional Airport (PYP)
Centre, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PYP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-36-36.3000W/34-05-23.7000N -85.610083/34.089917 (Estimated) |
| Elevation | 595 ft / 181.36 m (Estimated) |
| Land | 308 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Centre, AL |
| Location | Cherokee County, AL |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
Runway 07/25
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 584.00 ft | 595.00 ft |
| Coordinates | 34.086487N / 85.618164W | 34.093351N / 85.601981W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |