John H Batten Airport (RAC)
John H Batten Airport (RAC)
RAC
John H Batten Airport (RAC)
Racine, WI
Latest photos of John H Batten Airport (RAC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RAC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-48-50.1000W/42-45-40.2000N -87.813917/42.761167 (Estimated) |
| Elevation | 673 ft / 205.13 m (Surveyed) |
| Land | 467 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Racine, WI |
| Location | Racine County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RAC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NBMY |
Runway 04/22
| Dimensions | 6574 x 100 ft (2004 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 672.00 ft | 665.00 ft |
| Coordinates | 42.754348N / 87.820379W | 42.768766N / 87.805670W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4422 x 100 ft (1348 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 674.00 ft | 658.00 ft |
| Coordinates | 42.764778N / 87.821209W | 42.756454N / 87.809228W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |