Riverside Municipal Airport (RAL)
Riverside Municipal Airport (RAL)
RAL
Riverside Municipal Airport (RAL)
Riverside, CA
Latest photos of Riverside Municipal Airport (RAL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RAL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-26-42.4000W/33-57-06.8000N -117.445111/33.951889 (Estimated) |
| Elevation | 819 ft / 249.63 m (Surveyed) |
| Land | 525 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Riverside, CA |
| Location | Riverside County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RAL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5401 x 100 ft (1646 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 103° | 127° |
| Physical elevation | 760.00 ft | 819.00 ft |
| Coordinates | 33.953887N / 117.451969W | 33.950537N / 117.434623W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 2850 x 50 ft (869 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 774.00 ft | 751.00 ft |
| Coordinates | 33.955155N / 117.448638W | 33.947326N / 117.448400W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |