Rapid City Regional Airport (RAP)
Rapid City Regional Airport (RAP)
RAP
Rapid City Regional Airport (RAP)
Rapid City, SD
Latest photos of Rapid City Regional Airport (RAP)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RAP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-03-26.5000W/44-02-43.2000N -103.057361/44.045333 (Estimated) |
| Elevation | 3204 ft / 976.58 m (Surveyed) |
| Land | 1655 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SE of Rapid City, SD |
| Location | Pennington County, SD |
| Magnetic Variation | 08E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RAP (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3601 x 75 ft (1098 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 3173.00 ft | 3204.00 ft |
| Coordinates | 44.047867N / 103.063821W | 44.052529N / 103.051750W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 8701 x 150 ft (2652 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3191.00 ft | 3143.00 ft |
| Coordinates | 44.053829N / 103.065007W | 44.032792N / 103.049389W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |