Lowcountry Regional Airport (RBW)
Lowcountry Regional Airport (RBW)
RBW
Lowcountry Regional Airport (RBW)
Walterboro, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RBW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-38-26.2000W/32-55-15.6000N -80.640611/32.921000 (Estimated) |
| Elevation | 101 ft / 30.78 m (Surveyed) |
| Land | 1400 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Walterboro, SC |
| Location | Colleton County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 6002 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 89.00 ft | 101.00 ft |
| Coordinates | 32.915722N / 80.645346W | 32.927576N / 80.631744W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 5408 x 100 ft (1648 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 81.00 ft | 92.00 ft |
| Coordinates | 32.920759N / 80.649433W | 32.921128N / 80.631815W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 5705 x 100 ft (1739 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 82.00 ft | 92.00 ft |
| Coordinates | 32.927993N / 80.645051W | 32.912806N / 80.640431W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |