Fulton County Airport (RCR)
Fulton County Airport (RCR)
RCR
Fulton County Airport (RCR)
Rochester, IN
Latest photos of Fulton County Airport (RCR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RCR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-10-54.1000W/41-03-55.9000N -86.181694/41.065528 (Estimated) |
| Elevation | 790 ft / 240.79 m (Surveyed) |
| Land | 136 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Rochester, IN |
| Location | Fulton County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 11/29
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 788.00 ft | 789.00 ft |
| Coordinates | 41.067335N / 86.190457W | 41.063761N / 86.172949W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |