Red Oak Municipal Airport (RDK)
Red Oak Municipal Airport (RDK)
RDK
Red Oak Municipal Airport (RDK)
Red Oak, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RDK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-15-31.9000W/41-00-39.0000N -95.258861/41.010833 (Estimated) |
| Elevation | 1045 ft / 318.52 m (Surveyed) |
| Land | 202 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Red Oak, IA |
| Location | Montgomery County, IA |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5100 x 75 ft (1554 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 1042.00 ft | 1045.00 ft |
| Coordinates | 41.007037N / 95.266721W | 41.014476N / 95.251069W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 2050 x 210 ft (625 x 64 m) |
| Surface | TURF-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1042.00 ft | 1039.00 ft |
| Coordinates | 41.013914N / 95.259365W | 41.009508N / 95.254744W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*13/31 ENDS & SIDES MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 17/35
| Dimensions | 2901 x 60 ft (884 x 18 m) |
| Surface | CONC-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1045.00 ft | 1039.00 ft |
| Coordinates | 41.014298N / 95.260574W | 41.006374N / 95.259550W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box SAVASI on left | 2-box SAVASI on left |