Roberts Field Airport (RDM)
Roberts Field Airport (RDM)
RDM
Roberts Field Airport (RDM)
Redmond, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RDM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-08-59.9000W/44-15-14.6000N -121.149972/44.254056 (Estimated) |
| Elevation | 3080 ft / 938.78 m (Surveyed) |
| Land | 2518 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Redmond, OR |
| Location | Deschutes County, OR |
| Magnetic Variation | 18E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Klamath Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRSY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 7038 x 150 ft (2145 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 3074.00 ft | 3054.00 ft |
| Coordinates | 44.249509N / 121.161787W | 44.259054N / 121.138443W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 7006 x 100 ft (2135 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 3044.00 ft | 3080.00 ft |
| Coordinates | 44.258931N / 121.161177W | 44.248777N / 121.138480W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 48 x 48 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- TWY B FOR FOREST SERVICE USE ONLY.
- PPR FROM ARPT MGR IS REQUIRED FOR UNSCHEDULED AIR CARRIER OPS.
- TRANSIENT HELICOPTER OPS PREFERRED NORTH (CONCRETE) GENERAL AVIATION RAMP.
- OCNL WILDLIFE ON AND INVOF ARPT.
- TERMINAL APRON NOT AVBL FOR GENERAL AVIATION ACFT.
- ACFT IN EXCESS OF SW 28 OR DW 40 PROHIBITED FROM LDG OR TKF RY 10-28 EXCEPT WHEN RY 4/22 IS CLSD .
- TWY G RSTD TO 75,000 LBS, DUAL WHEEL GEAR.
- TWY C RSTD TO 142,000 LBS, DUAL WHEEL GEAR.
- ESTABD PRIOR TO 1959.