Rhinelander-oneida County Airport (RHI)
Rhinelander-oneida County Airport (RHI)
RHI
Rhinelander-oneida County Airport (RHI)
Rhinelander, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RHI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-27-59.8615W/45-37-51.2390N -89.466628/45.630900 (Estimated) |
| Elevation | 1624 ft / 495.00 m (Surveyed) |
| Land | 1259 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Rhinelander, WI |
| Location | Oneida County, WI |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RHI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 09/27
| Dimensions | 6799 x 150 ft (2072 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 1624.00 ft | 1599.00 ft |
| Coordinates | 45.630296N / 89.486605W | 45.630855N / 89.460041W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 5201 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1598.00 ft | 1611.00 ft |
| Coordinates | 45.637332N / 89.463349W | 45.625316N / 89.452399W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |