March Arb Airport (RIV)
March Arb Airport (RIV)
RIV
March Arb Airport (RIV)
Riverside, CA
Latest photos of March Arb Airport (RIV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RIV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-15-32.4530W/33-52-54.9870N -117.259015/33.881941 (Estimated) |
| Elevation | 1535 ft / 467.87 m (Estimated) |
| Land | 2075 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SE of Riverside, CA |
| Location | Riverside County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIV (NOTAM-d service available) |
Runway 12/30
| Dimensions | 3059 x 100 ft (932 x 30 m) |
| Surface | ASPH |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1519.00 ft | 1507.00 ft |
| Coordinates | 33.890253N / 117.260675W | 33.884322N / 117.253533W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 13300 x 200 ft (4054 x 61 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1536.00 ft | 1488.00 ft |
| Coordinates | 33.896428N / 117.270633W | 33.864994N / 117.248275W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF1 | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |