Riverton Regional Airport (RIW)
Riverton Regional Airport (RIW)
RIW
Riverton Regional Airport (RIW)
Riverton, WY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RIW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
108-27-35.4000W/43-03-51.3000N -108.459833/43.064250 (Estimated) |
| Elevation | 5528 ft / 1684.93 m (Surveyed) |
| Land | 1250 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Riverton, WY |
| Location | Fremont County, WY |
| Magnetic Variation | 11E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4800 x 75 ft (1463 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 5463.00 ft | 5480.00 ft |
| Coordinates | 43.057061N / 108.465719W | 43.069060N / 108.458325W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 8204 x 150 ft (2501 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 114° | 127° |
| Physical elevation | 5528.00 ft | 5443.00 ft |
| Coordinates | 43.069558N / 108.472549W | 43.060295N / 108.444582W |
| Gradient | 1.40 | 0.70 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |