Knox County Regional Airport (RKD)
Knox County Regional Airport (RKD)
RKD
Knox County Regional Airport (RKD)
Rockland, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RKD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
069-05-57.3242W/44-03-36.2677N -69.099257/44.060074 (Estimated) |
| Elevation | 55 ft / 16.76 m (Surveyed) |
| Land | 538 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Rockland, ME |
| Location | Knox County, ME |
| Magnetic Variation | 18W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RKD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 13° | 127° |
| Physical elevation | 50.00 ft | 55.00 ft |
| Coordinates | 44.055997N / 69.100747W | 44.066669N / 69.097214W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 5007 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 111° | 127° |
| Physical elevation | 45.00 ft | 54.00 ft |
| Coordinates | 44.061522N / 69.108373W | 44.056615N / 69.090582W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |