Aransas Co Airport (RKP)
Aransas Co Airport (RKP)
RKP
Aransas Co Airport (RKP)
Rockport, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RKP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-02-37.3000W/28-05-10.4000N -97.043694/28.086222 (Estimated) |
| Elevation | 24 ft / 7.32 m (Surveyed) |
| Land | 600 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Rockport, TX |
| Location | Aransas County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RKP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 14/32
| Dimensions | 5608 x 100 ft (1709 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 15.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 28.092654N / 97.051574W | 28.079949N / 97.041712W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4498 x 100 ft (1371 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 10° |
| Physical elevation | 20.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 28.092195N / 97.038757W | 28.080028N / 97.041291W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |