Rock Springs-sweetwater County Airport (RKS)
Rock Springs-sweetwater County Airport (RKS)
RKS
Rock Springs-sweetwater County Airport (RKS)
Rock Springs, WY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RKS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
109-03-54.7000W/41-35-39.2000N -109.065194/41.594222 (Estimated) |
| Elevation | 6765 ft / 2061.97 m (Surveyed) |
| Land | 1242 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles E of Rock Springs, WY |
| Location | Sweetwater County, WY |
| Magnetic Variation | 13E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RKS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5228 x 75 ft (1593 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 6734.00 ft | 6748.00 ft |
| Coordinates | 41.588548N / 109.073440W | 41.598652N / 109.059880W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 10000 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 103° | 127° |
| Physical elevation | 6732.00 ft | 6764.00 ft |
| Coordinates | 41.597675N / 109.082226W | 41.591404N / 109.046647W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | ODALS | MALSR |