Griffiss International Airport (RME)
Griffiss International Airport (RME)
RME
Griffiss International Airport (RME)
Rome, NY
Latest photos of Griffiss International Airport (RME)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RME |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-24-25.3000W/43-14-01.7000N -75.407028/43.233806 (Estimated) |
| Elevation | 503 ft / 153.31 m (Surveyed) |
| Land | 1680 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Rome, NY |
| Location | Oneida County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RME (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 01/2007 |
| Federal Agreements | N |
Runway 15/33
| Dimensions | 11821 x 200 ft (3603 x 61 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 504.00 ft | 498.00 ft |
| Coordinates | 43.245075N / 75.422965W | 43.222523N / 75.391095W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*MILITARY ASSAULT LZ & PRECISION INSTRUMENT MKGS. |
Nonstandard , Good Condition
*MILITARY ASSAULT LZ & PRECISION INSTRUMENT MKGS. |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |