Richard B Russell Airport (RMG)
Richard B Russell Airport (RMG)
RMG
Richard B Russell Airport (RMG)
Rome, GA
Latest photos of Richard B Russell Airport (RMG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RMG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-09-31.2000W/34-21-02.8000N -85.158667/34.350778 (Estimated) |
| Elevation | 644 ft / 196.29 m (Surveyed) |
| Land | 985 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles N of Rome, GA |
| Location | Floyd County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RMG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 6006 x 150 ft (1831 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 5° | 127° |
| Physical elevation | 632.00 ft | 624.00 ft |
| Coordinates | 34.342765N / 85.159453W | 34.359205N / 85.157737W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 4495 x 100 ft (1370 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 644.00 ft | 626.00 ft |
| Coordinates | 34.348392N / 85.165764W | 34.352629N / 85.151776W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |