Stafford Regional Airport (RMN)
Stafford Regional Airport (RMN)
RMN
Stafford Regional Airport (RMN)
Stafford, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RMN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-27-19.7000W/38-23-53.2000N -77.455472/38.398111 (Estimated) |
| Elevation | 211 ft / 64.31 m (Surveyed) |
| Land | 566 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Stafford, VA |
| Location | Stafford County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RMN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 211.00 ft | 171.00 ft |
| Coordinates | 38.403290N / 77.461172W | 38.392904N / 77.449761W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | Yes |