Brooks Field Airport (RMY)
Brooks Field Airport (RMY)
RMY
Brooks Field Airport (RMY)
Marshall, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RMY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-57-19.5995W/42-15-04.2954N -84.955444/42.251193 (Estimated) |
| Elevation | 941 ft / 286.82 m (Surveyed) |
| Land | 170 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Marshall, MI |
| Location | Calhoun County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Responsible ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RMY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3501 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 939.00 ft | 937.00 ft |
| Coordinates | 42.251747N / 84.961867W | 42.250639N / 84.949022W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |