Warren County Memorial Airport (RNC)
Warren County Memorial Airport (RNC)
RNC
Warren County Memorial Airport (RNC)
Mc Minnville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RNC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-50-37.7420W/35-41-55.3540N -85.843817/35.698709 (Estimated) |
| Elevation | 1031 ft / 314.25 m (Surveyed) |
| Land | 353 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Mc Minnville, TN |
| Location | Warren County, TN |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 1032.00 ft | 1027.00 ft |
| Coordinates | 35.694336N / 85.850322W | 35.703060N / 85.837318W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |