New Richmond Regional Airport (RNH)
New Richmond Regional Airport (RNH)
RNH
New Richmond Regional Airport (RNH)
New Richmond, WI
Latest photos of New Richmond Regional Airport (RNH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RNH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-32-21.0000W/45-08-52.0000N -92.539167/45.147778 (Estimated) |
| Elevation | 998 ft / 304.19 m (Surveyed) |
| Land | 404 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of New Richmond, WI |
| Location | St Croix County, WI |
| Magnetic Variation | 02E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2050 x 75 ft (625 x 23 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 990.00 ft | 993.00 ft |
| Coordinates | 45.139833N / 92.540159W | 45.143891N / 92.534662W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5507 x 75 ft (1679 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 998.00 ft | 996.00 ft |
| Coordinates | 45.155996N / 92.546229W | 45.143926N / 92.533399W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |