Ramona Airport (RNM)
Ramona Airport (RNM)
RNM
Ramona Airport (RNM)
Ramona, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RNM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
116-54-54.9000W/33-02-21.0000N -116.915250/33.039167 (Estimated) |
| Elevation | 1395 ft / 425.20 m (Surveyed) |
| Land | 342 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Ramona, CA |
| Location | San Diego County, CA |
| Magnetic Variation | 12E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | SAN - San Diego |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 99° | 127° |
| Physical elevation | 1386.00 ft | 1394.00 ft |
| Coordinates | 33.040345N / 116.923290W | 33.037968N / 116.907221W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 340 x 66 ft (104 x 20 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |