Reno/tahoe International Airport (RNO)
Reno/tahoe International Airport (RNO)
RNO
Reno/tahoe International Airport (RNO)
Reno, NV
Latest photos of Reno/tahoe International Airport (RNO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RNO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
119-46-05.2000W/39-29-56.8000N -119.768111/39.499111 (Estimated) |
| Elevation | 4415 ft / 1345.69 m (Surveyed) |
| Land | 1450 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Reno, NV |
| Location | Washoe County, NV |
| Magnetic Variation | 16E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 6102 x 150 ft (1860 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4409.00 ft | 4400.00 ft |
| Coordinates | 39.496285N / 119.778839W | 39.496214N / 119.757220W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16L/34R
| Dimensions | 9000 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16L | 34R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 4415.00 ft | 4408.00 ft |
| Coordinates | 39.513840N / 119.766740W | 39.489137N / 119.766804W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
Runway 16R/34L
| Dimensions | 11002 x 150 ft (3353 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16R | 34L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 4415.00 ft | 4415.00 ft |
| Coordinates | 39.513843N / 119.769219W | 39.483647N / 119.769299W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |