Roanoke Rgnl/woodrum Field Airport (ROA)
Roanoke Rgnl/woodrum Field Airport (ROA)
ROA
Roanoke Rgnl/woodrum Field Airport (ROA)
Roanoke, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ROA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-58-31.5000W/37-19-31.7000N -79.975417/37.325472 (Estimated) |
| Elevation | 1175 ft / 358.14 m (Surveyed) |
| Land | 950 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Roanoke, VA |
| Location | Roanoke County, VA |
| Magnetic Variation | 08W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ROA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGHY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 6800 x 150 ft (2073 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1152.00 ft | 1151.00 ft |
| Coordinates | 37.322236N / 79.983999W | 37.334307N / 79.966159W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LDA/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 5810 x 150 ft (1771 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1166.00 ft | 1143.00 ft |
| Coordinates | 37.328956N / 79.981126W | 37.315437N / 79.970516W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |