Rochelle Municipal Airport-koritz Field Airport (RPJ)
Rochelle Municipal Airport-koritz Field Airport (RPJ)
RPJ
Rochelle Municipal Airport-koritz Field Airport (RPJ)
Rochelle, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RPJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-04-41.8440W/41-53-34.8050N -89.078290/41.893001 (Estimated) |
| Elevation | 781 ft / 238.05 m (Surveyed) |
| Land | 113 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Rochelle, IL |
| Location | Ogle County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RPJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 4225 x 75 ft (1288 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 772.00 ft | 781.00 ft |
| Coordinates | 41.891018N / 89.085564W | 41.894993N / 89.070986W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |