Roben-hood Airport (RQB)
Roben-hood Airport (RQB)
RQB
Roben-hood Airport (RQB)
Big Rapids, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RQB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-30-14.6000W/43-43-21.5000N -85.504056/43.722639 (Estimated) |
| Elevation | 989 ft / 301.45 m (Surveyed) |
| Land | 629 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Big Rapids, MI |
| Location | Mecosta County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RQB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 990.00 ft | 945.00 ft |
| Coordinates | 43.724544N / 85.516532W | 43.724483N / 85.500269W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 2699 x 75 ft (823 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 932.00 ft | 925.00 ft |
| Coordinates | 43.722601N / 85.500219W | 43.716690N / 85.494069W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No |