Rochester International Airport (RST)
Rochester International Airport (RST)
RST
Rochester International Airport (RST)
Rochester, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RST |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-30-00.1000W/43-54-29.8000N -92.500028/43.908278 (Estimated) |
| Elevation | 1317 ft / 401.42 m (Surveyed) |
| Land | 2400 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Rochester, MN |
| Location | Olmsted County, MN |
| Magnetic Variation | 01E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RST (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 7301 x 150 ft (2225 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 1315.00 ft | 1282.00 ft |
| Coordinates | 43.894928N / 92.506926W | 43.912856N / 92.494580W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 9033 x 150 ft (2753 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1268.00 ft | 1304.00 ft |
| Coordinates | 43.920150N / 92.512128W | 43.903529N / 92.486711W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |