Raton Muni/crews Field Airport (RTN)
Raton Muni/crews Field Airport (RTN)
RTN
Raton Muni/crews Field Airport (RTN)
Raton, NM
Latest photos of Raton Muni/crews Field Airport (RTN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RTN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-30-07.8600W/36-44-29.5000N -104.502183/36.741528 (Estimated) |
| Elevation | 6352 ft / 1936.09 m (Surveyed) |
| Land | 1280 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles SW of Raton, NM |
| Location | Colfax County, NM |
| Magnetic Variation | 10E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RTN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 6328 x 75 ft (1929 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 6332.00 ft | 6352.00 ft |
| Coordinates | 36.734166N / 104.511258W | 36.748539N / 104.499127W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left |
Runway 07/25
| Dimensions | 4404 x 75 ft (1342 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 78° | 127° |
| Physical elevation | 6342.00 ft | 6310.00 ft |
| Coordinates | 36.740459N / 104.505228W | 36.743052N / 104.490552W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |