Rowan County Airport (RUQ)
Rowan County Airport (RUQ)
RUQ
Rowan County Airport (RUQ)
Salisbury, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RUQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-31-13.0000W/35-38-45.2000N -80.520278/35.645889 (Estimated) |
| Elevation | 772 ft / 235.31 m (Surveyed) |
| Land | 400 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Salisbury, NC |
| Location | Rowan County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RUQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5501 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 16° | 127° |
| Physical elevation | 769.00 ft | 766.00 ft |
| Coordinates | 35.638619N / 80.522840W | 35.653147N / 80.517741W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |