Rutland - Southern Vermont Regional Airport (RUT)
Rutland - Southern Vermont Regional Airport (RUT)
RUT
Rutland - Southern Vermont Regional Airport (RUT)
Rutland, VT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RUT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-56-58.7000W/43-31-47.7000N -72.949639/43.529917 (Estimated) |
| Elevation | 787 ft / 239.88 m (Surveyed) |
| Land | 345 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Rutland, VT |
| Location | Rutland County, VT |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Ownership | Publicly owned |
| Owner | State Of Vermont |
| Address |
Vt Agency Of Trans., Ops Division, One National Life Drive Montpelier, VT 05633-5001 |
| Phone number | 802-828-2833 |
| Manager | Christopher Beitzel |
| Address |
1002 Airport Rd, Terminal Bldg North Clarendon, VT 05759 |
| Phone number | 802-786-8881 |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RUT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/2005 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5003 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 783.00 ft | 774.00 ft |
| Coordinates | 43.524894N / 72.949503W | 43.538614N / 72.949988W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-box on right | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 3170 x 75 ft (966 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 119° | 127° |
| Physical elevation | 782.00 ft | 782.00 ft |
| Coordinates | 43.529118N / 72.954694W | 43.524950N / 72.944207W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
- ACFT WITH WING SPANS EXCEEDING 79 FT AUTHORIZED TO USE TWY A & TWY B EAST OF RY 1/19 & RY 13/31 FOR TAXIING & RYS 01 & 19 FOR TKOF AND LDG. 150 FT TURNAROUNDS AT ENDS OF RYS 01 & 19. NOISE SENSITIVE AREA SE OF ARPT CTC AMGR.
- RY CONDS MAY NOT BE MONITORED OR REPORTED WHEN THE ARPT IS UNATNDD.
- TYPE I & TYPE IV DEICING AVBL.
- CAMPING AVBL.
- BIRDS ON & INVOF ARPT.
- EXISTED PRIOR TO 1959.