Mifflin County Airport (RVL)
Mifflin County Airport (RVL)
RVL
Mifflin County Airport (RVL)
Reedsville, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RVL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-37-36.6000W/40-40-38.6000N -77.626833/40.677389 (Estimated) |
| Elevation | 819 ft / 249.63 m (Surveyed) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Reedsville, PA |
| Location | Mifflin County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 816.00 ft | 810.00 ft |
| Coordinates | 40.672854N / 77.633621W | 40.681905N / 77.620063W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes | Yes |