Hawkins County Airport (RVN)
Hawkins County Airport (RVN)
RVN
Hawkins County Airport (RVN)
Rogersville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RVN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-53-06.1000W/36-27-27.3000N -82.885028/36.457583 (Estimated) |
| Elevation | 1255 ft / 382.52 m (Surveyed) |
| Land | 56 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Rogersville, TN |
| Location | Hawkins County, TN |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3502 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 1254.00 ft | 1230.00 ft |
| Coordinates | 36.455474N / 82.890389W | 36.459682N / 82.879682W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |