Richard Lloyd Jones Jr Airport (RVS)
Richard Lloyd Jones Jr Airport (RVS)
RVS
Richard Lloyd Jones Jr Airport (RVS)
Tulsa, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RVS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-59-04.7000W/36-02-22.6000N -95.984639/36.039611 (Estimated) |
| Elevation | 638 ft / 194.46 m (Surveyed) |
| Land | 664 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Tulsa, OK |
| Location | Tulsa County, OK |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1075 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RVS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 5102 x 100 ft (1555 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Alignment | 13° | 127° |
| Physical elevation | 622.00 ft | 638.00 ft |
| Coordinates | 36.033011N / 95.987873W | 36.046646N / 95.983892W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 4208 x 100 ft (1283 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Alignment | 13° | 127° |
| Physical elevation | 619.00 ft | 630.00 ft |
| Coordinates | 36.034019N / 95.985145W | 36.045265N / 95.981861W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | No | |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 2641 x 50 ft (805 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 624.00 ft | 615.00 ft |
| Coordinates | 36.041494N / 95.987113W | 36.036543N / 95.980585W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |