Redwood Falls Municipal Airport (RWF)
Redwood Falls Municipal Airport (RWF)
RWF
Redwood Falls Municipal Airport (RWF)
Redwood Falls, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RWF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-04-55.2000W/44-32-48.8000N -95.082000/44.546889 (Estimated) |
| Elevation | 1024 ft / 312.12 m (Surveyed) |
| Land | 143 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Redwood Falls, MN |
| Location | Redwood County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RWF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2081 x 200 ft (634 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 1018.00 ft | 1019.00 ft |
| Coordinates | 44.544240N / 95.085183W | 44.547635N / 95.078765W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 05/23 AND DISPL THLDS MARKED WITH YELLOW CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 4001 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1018.00 ft | 1023.00 ft |
| Coordinates | 44.550726N / 95.088100W | 44.544032N / 95.075955W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |