Rocky Mount-wilson Regional Airport (RWI)
Rocky Mount-wilson Regional Airport (RWI)
RWI
Rocky Mount-wilson Regional Airport (RWI)
Rocky Mount, NC
Latest photos of Rocky Mount-wilson Regional Airport (RWI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RWI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-53-30.9600W/35-51-22.5100N -77.891933/35.856253 (Estimated) |
| Elevation | 157 ft / 47.85 m (Surveyed) |
| Land | 364 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Rocky Mount, NC |
| Location | Nash County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RWI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 7099 x 150 ft (2164 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 158.00 ft | 150.00 ft |
| Coordinates | 35.848099N / 77.898509W | 35.864398N / 77.885360W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |