Arens Field Airport (RWN)
Arens Field Airport (RWN)
RWN
Arens Field Airport (RWN)
Winamac, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RWN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-36-46.3360W/41-05-32.1470N -86.612871/41.092263 (Estimated) |
| Elevation | 708 ft / 215.80 m (Surveyed) |
| Land | 59 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Winamac, IN |
| Location | Pulaski County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 4201 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 706.00 ft | 707.00 ft |
| Coordinates | 41.092283N / 86.620485W | 41.092241N / 86.605245W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |