Ray S Miller Aaf Airport (RYM)
Ray S Miller Aaf Airport (RYM)
RYM
Ray S Miller Aaf Airport (RYM)
Camp Ripley, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RYM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-21-35.4734W/46-05-23.8947N -94.359854/46.089971 (Estimated) |
| Elevation | 1152 ft / 351.13 m (Estimated) |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Camp Ripley, MN |
| Location | Morrison County, MN |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RYM (NOTAM-d service available) |
Runway 13/31
| Dimensions | 6100 x 100 ft (1859 x 30 m) |
| Surface | ASPH |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1152.00 ft | 1146.00 ft |
| Coordinates | 46.097149N / 94.368998W | 46.085257N / 94.352080W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | ILS/DME | |
| Approach light | MALSF |
Runway 132/312
| Dimensions | 3500 x 80 ft (1067 x 24 m) |
| Surface | GRAVEL |
| 132 | 312 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1149.00 ft | 1145.00 ft |
| Coordinates | 46.091244N / 94.363503W | 46.084403N / 94.353817W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 1075 x 50 ft (328 x 15 m) |
| Surface | ASPH |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |