Ryan Field Airport (RYN)
Ryan Field Airport (RYN)
RYN
Ryan Field Airport (RYN)
Tucson, AZ
Latest photos of Ryan Field Airport (RYN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RYN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-10-28.5000W/32-08-32.0000N -111.174583/32.142222 (Estimated) |
| Elevation | 2418 ft / 737.01 m (Surveyed) |
| Land | 1754 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles SW of Tucson, AZ |
| Location | Pima County, AZ |
| Magnetic Variation | 12E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 06L/24R
| Dimensions | 4900 x 75 ft (1494 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06L | 24R | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 2393.00 ft | 2396.00 ft |
| Coordinates | 32.141222N / 111.182494W | 32.145759N / 111.167591W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 06R/24L
| Dimensions | 5503 x 75 ft (1677 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06R | 24L | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 2399.00 ft | 2403.00 ft |
| Coordinates | 32.140150N / 111.179308W | 32.145242N / 111.162571W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2387.00 ft | 2419.00 ft |
| Coordinates | 32.145370N / 111.180360W | 32.134617N / 111.177669W |
| Gradient | 0.80 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |