Watertown Municipal Airport (RYV)
Watertown Municipal Airport (RYV)
RYV
Watertown Municipal Airport (RYV)
Watertown, WI
Latest photos of Watertown Municipal Airport (RYV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RYV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-43-23.6000W/43-10-10.7000N -88.723222/43.169639 (Estimated) |
| Elevation | 833 ft / 253.90 m (Surveyed) |
| Land | 360 acres |
| Location | Jefferson County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RYV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4429 x 75 ft (1350 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 53° | 127° |
| Physical elevation | 817.00 ft | 823.00 ft |
| Coordinates | 43.165219N / 88.730768W | 43.172499N / 88.717478W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 2801 x 75 ft (854 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 112° | 127° |
| Physical elevation | 823.00 ft | 833.00 ft |
| Coordinates | 43.172289N / 88.726643W | 43.169422N / 88.716904W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |