Cobb County-mc Collum Field Airport (RYY)
Cobb County-mc Collum Field Airport (RYY)
RYY
Cobb County-mc Collum Field Airport (RYY)
Atlanta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RYY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-35-49.4000W/34-00-47.3650N -84.597056/34.013157 (Estimated) |
| Elevation | 1041 ft / 317.30 m (Surveyed) |
| Land | 309 acres |
| From nearest city | 21 nautical miles NW of Atlanta, GA |
| Location | Cobb County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RYY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 6311 x 100 ft (1924 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 1041.00 ft | 998.00 ft |
| Coordinates | 34.012969N / 84.607467W | 34.013344N / 84.586644W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |